Symbole

Symbole Unii Europejskiej

I. Flaga

8 grudnia 1955 roku spośród wielu propozycji Rada Europy wybrała jako symbol Europy flagę z kręgiem pięcioramiennych gwiazd na błękitnym tle. Arsene Hertz, pomysłodawca projektu flagi , tajemnicę jej symboliki wyjawił dopiero na łożu śmierci: układ gwiazd jest odzwierciedleniem wzoru korony Najświętszej Marii Panny.
Słowa Apokalipsy św. Jana mówią: „Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec gwiazd dwunastu.”

II. Hymn Unii Europejskiej.

Muzyczna aranżacja dyrygenta Herberta von Karajana z IV części IX Symfonii Ludwika van Beethovena do słów „Ody do radości” Fryderyka Schillera. Przekładu na język polski dokonał Konstanty Ildefons Gałczyński.

III. Euro – waluta wspólnej Europy.

Symbolem unijnej waluty – euro – jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami (€). Z jednej strony znak ten przypomina o antycznych korzeniach cywilizacji europejskiej, z drugiej nawiązuje do podobnie przekreślonych znaków przyjętych dla głównych walut świata: funta brytyjskiego (£), dolara amerykańskiego ($), jena japońskiego (¥).
Monety euro oraz eurocenty (europejskie „grosze”) mają wspólny awers (reszka) z wybitym nominałem, czyli wartością danej monety. Na rewersie (nasz „orzełek”) znajdują się symbole narodowe kraju w którym została ona wybita.
Banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro mają, niezależnie od państwa, jednakowy awers i rewers. Motywami graficznymi banknotów są okna, bramy i mosty nawiązujące do różnych stylów i epok w europejskiej kulturze, mające symbolizować otwartość i porozumienie. Słowo euro wydrukowane na każdym banknocie napisane jest w języku łacińskim i greckim.

IV. Paszport Europejski.

Jednolity wzór paszportu europejskiego został uzgodniony przez państwa członkowskie w latach 1981-1982.
Jego charakterystycznymi cechami są:
- nagłówek – „Unia Europejska”, a pod nią nazwa państwa, którego pochodzi posiadacz paszportu.
- kolor burgundzkiego wina.
- wymiary 88mm x 124 mm

V. Święta Europejskie.

5 maja Dzień Europy. Data upamiętniająca powołanie w roku 1949 Rady Europy.
9 maja Dzień Unii Europejskiej. Obchodzi się je na pamiątkę prezentacji w 1950 roku planu Shumana.(Dotyczył on powstania Wspólnoty Europejskiej.)

VI. Maskotka Unii Europejskiej.

Maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie – Syriusza. Sympatyczna stonoga w każdym kraju występuje ubrana w elementy narodowe.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License